начало

Пленумът на ВСС стартира втора процедура за избор на шеф на ВАС Пленумът на ВСС стартира втора процедура за избор на шеф на ВАС

Казус Мл.Прокурор - 19 юни 2010

Дискусионен форум, посветен на конкурсите за магистрати


Re: Казус Мл.Прокурор - 19 юни 2010

Мнениеот RinTimTim » 20 Юни 2010, 19:19

bobi_vasilev написа:RinTimTim а как мислиш по въпроса дали пределите на неизбежната отбрана са превишени или не? ще съм благодарен също така да чуя и мнението ти по въпроса който дискутираме с beata


За мен категорично не са. Заплашен с нож на неосветен паркинг, произвежда изстрел в крака на нападателя. Класическа неизбежна отбрана. Как по друг начин да се защити в подобна обстановка? С ръце да му избие ножа, само да го заплаши с пистолета? Защитата трябва да бъде ефективна. В случая напълно съответства и на характера, и на опасността на нападението, за явно несъответствие според мен не може въобще да става дума.

За предварителния сговор е по-скоро въпрос на интерпретация. Едва ли някой ще бъде ощетен от оценяващите заради това, че е приел, че има или респективно, че няма. И двете решения могат да се аргументират добре в случая. Както са дадени фактите, аз може би бих писал, че няма. Съвсем спокойно може и да не са наблюдавали гаража предварително, а инцидентно да са минавали оттам примерно, докато тоя си е вкарвал колата. Варианти всякакви. Но пак казвам, и обратното е напълно защитимо. Важното е да е аргументирано и да е развита разликата между обикновеното съучастие и предварителния сговор.
RinTimTim
Потребител
 
Мнения: 343
Регистриран на: 24 Авг 2006, 13:32

Re: Казус Мл.Прокурор - 19 юни 2010

Мнениеот beata » 20 Юни 2010, 19:26

Радвам се, че не го приемате лично, колега. и аз мисля, че моето мнение не е меродавно.Не може без пропуски, а и моето впечатление беше, че имаше доста неща, които да се обсъдят и аргументират, а времето не беше много. Предвид конкретната обстановка- заплаха с нож, неосветен паркинг, а и не на последно място, отбраняващият се е целил и стрелял в крака на нападетеля, а не е насочил стрелбата към други жизненоважни органи, ми се струва, че няма превишаване на пределите на неизбежна отбрана. Травмите нанесени с лоста, обаче-са. Разбира се, ако тръгнем да "дописваме" казуса, ще възникнат и други въпроси: законно ли е притежавано оръжието и т.н., както впрочем отбелязаха някои колеги.
beata
Младши потребител
 
Мнения: 33
Регистриран на: 30 Апр 2010, 12:33

Re: Казус Мл.Прокурор - 19 юни 2010

Мнениеот RinTimTim » 20 Юни 2010, 19:35

beata написа:Травмите нанесени с лоста, обаче-са.


Побоят с лоста не е извършен в състояние на неизбежна отбрана, за да се говори за нейно превишаване. Това е отделно деяние, след като нападението вече е отблъснато. Първо, че обективно е отблъснато, а и второ субективно по никакъв начин вече не се цели защита, ами той самият вече напада. Горкият грабежар се е гърчел прострелян, когато нашето момче е решило да изземе функциите на съда и да го накаже, че тия пусти съдии само оправдават или дават условно :D
RinTimTim
Потребител
 
Мнения: 343
Регистриран на: 24 Авг 2006, 13:32

Re: Казус Мл.Прокурор - 19 юни 2010

Мнениеот navara » 20 Юни 2010, 19:42

Първото деяние не може да се кфалфицира , като ПЗО - това престъпление изисква особенна цел-да ползва автомобила, а не да го свои.Т.е. , ако вземете , автомобила на съседа си и идете на пзар и го върнете след това-без негово съгласие разбира се -е това е ПЗО.Това престъпление бе абсолютен хит през 90 години на миналия век, когато всеки автокрадец хванат в откраднат автомобил твърдеше че го е взел да се повози или да го използва.Тогава наказанието бе около 3 години, ако не ме лъже паметта.Когато изравниха наказанията със тия по 195 - това престъпление стана екзотика.За да се кфалифицира по 346 НК е необходимо да се докаже специалната цел-да се ползва , а не да се свои.
Престъплението е по 195, тъй като е било в гараж, вероятно, ал. 3 или 4 от НК, а при всички случай ал.4 е на лице заради неоходимостта автомобила да сд еприведе в движение, а това може да стане само с техническо средство.
За предварителен умисъл няма данни.Той е необходим за конкретната кражба, за конкретнатра вещ.
Относно деянието на Петров-опит по 198, няма данни за участието на Иванов.Присъствието на мястото на грабежа не го прави съизвършител или саучастник.Дори и то да е мотивирали Петров в някаква степен , не може въз основа на психичните му процеси Иванов да е наказателно отговорен.
За Георгиев-две деяния-с прострелването е в условията на неизбежна отбрана.Характера и интензитета на защитата може да не съответстват на нападението.Както и средствата.Отблъскването може да започне и преди да е започнато някакво увреждащо деяние от нападателя, само при наличието на заплаха създадена обстановка, при наличието на условия за извършване на деянието,Такава е практиката на ВС. В случая, заплаха, насочен нож, пуст паркинг, недвусисленно заявяване намерение да бъде увреден Георгиев.Ответната реакция-изстрел в крака.Няма превишаване.Нападението е преустановено, напоадателя е спрян, чрез нанесената му увреда.
Но след това взема, от багажника си щанга и му нанася побой- средни телесни повреди, деяние по чл. 131 а. 5 вр 129 нк.Оосбенно мъчителния за жертвата начин-ранен е тежко, бит е сголям интензитет с метален прът, нанесени са телесни повреди-избити зъби, счупена ръка.За тов атой ще носи отговорност.Няма как тук да е превишил пределите на неизбежната отбрана.Тя завърши с първото деяние.Няма какво да се превишава.Нападателя е неутрализиран, нападението е отбито , като неизбежната отбрана е приключила , отбраняващи9я се не извърпва деиствия, по товва деяние.То е преустановено.Такава е практиката на ВС.Иначе Георгиев или би бил по леко наказуем , ако се приеме превишаване, или положението му би било несъразмерно утежнено, ако не се приеме неизбежна отбрана.Деиствията говорят за умисъла-при едното деяние отбкъсква нападението, след това отива и си взема щангата от багажника и нанася побой-тук целта му е саморазправа.
navara
Младши потребител
 
Мнения: 16
Регистриран на: 13 Юни 2010, 18:32

Re: Казус Мл.Прокурор - 19 юни 2010

Мнениеот igli4ka66 » 20 Юни 2010, 19:54

Колега navara,много ми хареса вашето изказване. :D
Макар,че аз съм писала,че развъртайки се с металната щанга ,Георгиев е превишил пределите на неизбежната отбрана.
За саморазправата звучи по-достоверно...
igli4ka66
Потребител
 
Мнения: 108
Регистриран на: 16 Яну 2008, 20:23
Местоположение: гр.Севлиево

Re: Казус Мл.Прокурор - 19 юни 2010

Мнениеот estaverg » 20 Юни 2010, 20:26

Ето и моята теза:
Действително Петров и Иванов противозаконно са отнели моторно превозно средство – нов лек автомобил „ Мазда” . За да се квалифицира деянието им като престъпление по чл.346 от НК е необходимо двамата да са имали намерение да го ползват. В конкретният случай липсват данни, които да обосноват наличието на такова намерение, а дори напротив. Посочено е , че Петров и Иванов са извършвали кражби и грабежи / користни престъпления/ , както и че след като „откраднали” автомобила „отишли в посещавано от тях заведение”. Последното говори, че Петров и Иванов са прекратили фактическата власт на собственика на автомобила са установили своя, при която имат възможност да се разпореждат фактически и юридически с автомобила . Не е необходимо установяването на владението да е дълготрайно , нито двамата да са успели да укрият вещта, нито да са се разпоредили с нея или пък да са обезпечили някаква полза от нея.
Видно е, че Петров и Иванов противозаконно са отнели чужда движима вещ – нов лек автомобил „ Мазда” от владението на другиго- в случая от собственика му, без негово съгласие с намерение противозаконно да я присвоят т. е налице са всички обективни и субективни признаци на престъплението кражба.
Това, че Петров и Иванов извършвали кражби, и това че и двамата са откраднали автомобила не може да обоснове наличието на предварителен сговор за извършването й. Това е така, защото за наличието на предварителен сговор е необходимо съгласието и решението за предварителен сговор да е постигнато не непосредствено преди отнемането, а в един по –ранен момент. За този по – ранен момент са казва само че „Петров и Иванов извършвали кражби и грабежи „ без да се конкретизира заедно или поотделно са ги извършвали. В този ред на мисли е възможно съгласието и решението за отнемане да е постигнато непосредствено преди отнемането. В казуса липсват и данни за предварително обмислена престъпна дейност – план, средства, начини, разпределение на ролите. Ето защо считам, че се в случая се касае за съучастие по смисъла на чл.20, ал2 от НК, а не за наличие на квалифициращото обстоятелство по чл.195, ал.1, т. 5 от НК
С оглед факта, че е отнет „нов” лек автомобил Мазда, считам се е налице квалифициращото обстоятелство по чл.195, ал.2 „ големи размери”, предвид това, че стойността на един нов лек автомобил Мазда надвишава размера на 70 минимални работни заплати -16 800 /към момента, тъй като не се посочва кога е извършено деянието/
Ето защо, на основание гореизложеното и предвид посочените данни в казуса, считам, че Петров и Иванов в съучастие противозаконно са отнели чужда движима вещ в големи размери – нов лек автомобил „ Мазда” от владението на другиго- от собственика му, без негово съгласие с намерение противозаконно да я присвоят, с което са осъществили състава на престъплението по чл. 195, ал.2 вр. 194, ал.1 вр. чл.20, ал.2 НК .
Що се касае до действията на Петров спрямо Георгиев считам, че те обективират състава на престъпление по чл.198, ал.2 вр.ал.1 вр.чл.18, ал.1 НК-опит за грабеж.
В казуса се посочва, че Петров и Иванов тръгвайки си, на неосветен паркинг пред заведението видели непознатия за тях Георгиев, като само Петров се е приближил към Георгиев, но не и Иванов. В този смисъл липсват каквито и да е данни за наличие предварителна уговорка между Петров и Иванов за грабеж , както и липсват каквито и да е данни за участието на Иванов в опита за грабеж, освен това ,че вероятно е бил в близост до местопрестъплението. Последното обаче не е достатъчно да ангажира наказателна отговорност на Иванов за извършване на опита за грабеж, още повече, че прерастването в умисъл грабеж, важи само по отношение на този, който е упражнил принудата – в случая Петров .
С оглед всичко гореизложено, може да се обобщи, че Иванов е извършил престъпление по чл.195, ал.2 вр. 194, ал.1 вр. чл.20, ал.2 НК , а Петров в условията на реална съвкупност престъпления по чл.195, ал.2 вр. 194, ал.1 вр. чл.20, ал.2 НК и чл.198, ал.2 вр.ал.1 вр.чл.18, ал.1 вр. чл.23,ал.1, предл. 2 от НК .
По отношение действията на Георгиев:
Неизбежната отбрана изисква непосредствено и противоправно нападение от човек. Нападение е всяко деяние, което поставя в реална опасност или уврежда държавни и обществени интереси, личността или правата на отбраняващия се или на другиго. В този смисъл заплашването с нож на Георгиев е непосредствено нападение, тъй като е създадена реална опасност за увреждане на личността му.
Нападението е и противоправно, тъй като е с цел да се отнеме владението на Георгиев върху автомобила. С оглед на това няма спор, че до произвеждане на изтрела Георгиев е действал при неизбежна отбрана.
За да се ползва от правилата на неизбежната отбрана, Георгиев следва да се защитава чрез причиняване вреди на нападателя в рамките на необходимите предели.
В чл. 12, ал. 2 НК се посочва, че превишаване пределите на неизбежната отбрана ще има само ако защитата явно несъответства на характера и опасността на нападението. Несъответствието е явно, когато е изразено ясно и не възбужда съмнение.
Съответствието се определя от съвкупността на всички обстоятелства, отнасящи се до силата и интензивността на нападението и защитата, значението на защитавания и увреден обект, степента на опасността, застрашаваща нападнатия, неговите сили и възможности за отбрана, средствата за нападение и защита, броя на нападателите и отбраняващите се, мястото и времето на нападението и др
Последните трябва да се преценяват с оглед обстоятелствата на всеки конкретен случай.
Към характера на нападението се отнасят например видът и обектът на защита - обществените отношения, които се засягат, а когато нападението е престъпление, и обстоятелствата, които характеризират степента на обществената опасност, с оглед на която законодателят е дал и съответна квалификация на деянието.
За опасността на нападението пък са от значение онези обстоятелства, които засягат интензивността на нападението, начините и средствата, с които се извършва, броя на нападателите, мястото и времето, където е упражнено насилието и др.
Действително чрез заплахата с нож се поставят в реална опасност живота и имуществото на Георгиев и ножът, както и огнестрелното оръжие могат да причинят смърт.
В конкретният случай Петров се приближил и заплашил нож Георгиев, като поискал ключовете. Не ясно какъв нож е използвал / джобен, боен,/ и по какъв начин Петров е използвал ножа/ показал ли го е или не, извадил ли го е, и като го е извадил насочил ли го е/. Петров е приближил, но липсват данни дали се е приближил до такова разстояние, което на първо място с оглед близостта до Георгиев, да повиши опасността от евентуално последващо действие с ножа. На второ място не е ясно дали Петров е приближил достатъчно, че ножът да бъде видян от Георгиев или ако е видян дали би могъл да бъде разпознат и възприет от него като нож, с оглед обстоятелството, че действието се развива на неосветен паркинг и не ясно каква е зрителната способност на Георгиев. Следва да се отчете и факта, че заплахата е осъществена само от Петров и само той е приближил.
В тази ситуация, при която с оглед изложените обстоятелства нападението не разкрива такава висока степен на опасност- заплаха с нож, Георгиев използва такова средство за защита /огнестрелно оръжие/ и по такъв начин /стреля в крака на Георгиев/, че с оглед интензитета, както и по силното и бързото поразяващото действие на оръжието при конкретните обстоятелства, разкрива явно несъответствие на характера и опасността на нападението.На заплаха с нож се противодейства с изстрел в бедрото, който довежда до раздробяване на костта.
С оглед на тези съображения считам, че Георгиев действал при превишаване пределите на неизбежната отбрана до произвеждане на изтрела, а при последващите му действия срещу Петров изобщо няма неизбежна отбрана, тъй като нападението на Петров е отблъснато с прострелването в крака.
Предвид данните в казуса и това, че Георгиев е бил въоръжен и то не само с огнестрелно оръжие, но и с метален прът в багажника на колата, навежда на извода , че той е очаквал и е бил подготвен за евентуално нападение, поради което не може да се обоснове извода, че превишаването на пределите на неизбежната отбрана се дължи на уплаха или смущение.
Причиненото от Георгиев на Петров телесно уреждане - раздробяване на бедрената кост е от такова естество, че води до загуба на способността крайника да изпълнява основната си функция, като възможността да се постигнат някои подобрения в отнетите му функции чрез поставяне на протези, инпланти е без значение за съставомерността на деянието.В този смисъл е налице осакатяване на крак , което представлява тежка телена повреда по смисъла на чл.128, ал.2, вр.ал.1 от НК.
След като нападението е прекратено, деянията на Георгиев- счупването на лакътя на лявата ръка на Петров и избиването на петте му предни зъба могат да се оценяват само като извършени в състояние на силно раздразнение, а не и като извършени при неизбежна отбрана.
В конкретният случай обаче няма данни, които да обосноват категоричен извод за състояние на силно раздразнение у Георгиев. Възможно е последващите му действия с металният прът да са породени не от силно раздразнение, а от особености на личността му – жестокост, склонност към насилие,отмъстителност и т. н.
Счупването на лакътя на лявата ръка на Петров е средна телесна повреда, тъй като се ограничава движението на ръката в пълен обем за определен период от време, а избирането на зъбите – само ако без тях се затруднява дъвченето или говоренето.
В този ред на мисли и с оглед изложените съображения Георгиев следва да отговаря за по – тежкият резултат, който поглъща по-леките, а именно тежка телесна повреда, причинена при превишаване пределите на неизбежната отбрана– чл.128, ал.2 вр. чл.132,ал.2 вр. ал.1,т.1 от НК.
estaverg
Нов потребител
 
Мнения: 7
Регистриран на: 15 Юни 2010, 18:42

Re: Казус Мл.Прокурор - 19 юни 2010

Мнениеот royalty » 20 Юни 2010, 22:36

RinTimTim написа:
beata написа:Травмите нанесени с лоста, обаче-са.


Побоят с лоста не е извършен в състояние на неизбежна отбрана, за да се говори за нейно превишаване. Това е отделно деяние, след като нападението вече е отблъснато. Първо, че обективно е отблъснато, а и второ субективно по никакъв начин вече не се цели защита, ами той самият вече напада. Горкият грабежар се е гърчел прострелян, когато нашето момче е решило да изземе функциите на съда и да го накаже, че тия пусти съдии само оправдават или дават условно :D

На практика ще се получи точно така, но в казуса не пишеше такова нещо-нито че се е гърчел на земята, нито че нападението е прекратено, а само на логически опрерации да се основаваме, мисля, че също не е правилно.Имаше много възможности за интерпретации, основани на житейски опит или на др законмерности,но за правото са важни установените факти...
royalty
Потребител
 
Мнения: 111
Регистриран на: 19 Май 2010, 19:21

Re: Казус Мл.Прокурор - 19 юни 2010

Мнениеот T.A.R.A. » 20 Юни 2010, 23:08

Колеги, какво мислите за сложността на "казуса"?Изобщо какво ви е мнението за него?
P.S.Поставям го в кавички, защото за мен това не е казус.Имам чувството, че от нас се изискваше да приложим закона за извършени деяния, без да имаме каквато и да е изяснена фактическа обстановка.И кои отговори ще са верните, като нямаме данни за нищо.
T.A.R.A.
Потребител
 
Мнения: 225
Регистриран на: 12 Фев 2007, 18:19

Re: Казус Мл.Прокурор - 19 юни 2010

Мнениеот blue » 20 Юни 2010, 23:33

Открийте разликата : „откраднали” или „отнели” ?!
Ако някой пред входа, извади нож и Ви, поиска ключовете за сейфа намиращ се в домът Ви, на другия ден новината ще е кражба.
Ако някой на паркинга, извади нож и Ви поиска автомобилните ключове на колата от чиито багажник ....., на другия ден новината ще е опитаха се да откраднат колата.
Вероятно след като е образувано ДП, л.а. „Мазда” е върнат на собственика му т.е. е възстановено владението, а собствеността той не е губил.
Някой просто си редуват вувузелите.
blue
Младши потребител
 
Мнения: 16
Регистриран на: 19 Юли 2006, 16:52

Re: Казус Мл.Прокурор - 19 юни 2010

Мнениеот fair_play » 21 Юни 2010, 00:36

Казусът бе така формулиран, че да има различни възможни интерпретации и някои от посочените тук твърдения почиват на предположения, които не е ясно дали ще се възприемат от проверяващите. Ето да вземем например новия автомобил "Мазда". Какво означава НОВ автомобил??? Гаражът на собственика да не е шоурум на "Мазда". След като е закупен и е излязъл от магазина колко е нов. Хайде опитайте се да продадете един закупен нов автомобил на някого на същата цена, на която се предлага в магазина! :D
А и в България, когато съседът си купи 10-годишна кола, казват, че си е взел НОВА кола :lol: . Освен това на всеки прокурор ли му е известно колко струва нова "Мазда", а в казуса посочено ли е какъв модел е??? Ако собственикът я е купил преди 2 години, но е моряк, работи по корабите, отвлекли са го сомалийски пирати и го държат в плен повече от година, а "Мазда"-та си стои в гаража като "нова" колко ще струва??? Ами в тая една година може да е излязъл нов модел на "Мазда" и на тази в гаража да и е паднала цената и т.н. и т.н. В реалния живот възможности много. В казуса нямаше данни за стойност, а такава може да се установи само чрез експертиза и едва тогава да квалифицираме евентуално като "големи размери". Същото може да се каже и за предварителния сговор и за неизбежната отбрана... изобщо имаше доста условности и информационни "дупки". Май трябваше в решението на казуса да пишем, ако се приеме еди какво си - отговорът ще е такъв, ако се приеме друго - отговорът ще е друг, а ако се приеме трето - трети. Така ще убедим проверяващите, че сме наясно с понятията и в конкретен казус с повече яснота бихме ги отграничили. В случая обаче времето беше недостатъчно! :( Защото, за да развие, човек всички варианти и да запълни информационните "дупки" и то с аргументи за всяко становище и всяко предположение, трябваше да се пише повече от 4 часа :mrgreen: . С този казус се получи малко като математическа задача с много неизвестни. Не знам дали ще има единен критерий за проверяващите, но ако не им спуснат такъв, а всеки проверяващ си преценява решението на казуса според собственото възприемане на представената в него фактическа обстановка :lol: , е напълно възможно един проверяващ да приеме например, че има предварителен сговор, а друг да приеме обратното за вярно и да се получи така, че двама участници с различни отговори да бъдат едновременно "порязани"! :roll: :roll: :roll:
А нима в практиката на прокуратурите и съдилищата в страната няма различни становища и различни решения по сходни казуси ??? Всичко е въпрос на аргументация! :wink:
fair_play
Младши потребител
 
Мнения: 25
Регистриран на: 29 Апр 2010, 21:22

Re: Казус Мл.Прокурор - 19 юни 2010

Мнениеот tupcho » 21 Юни 2010, 03:42

Само аз ли се замислям затова, че в казуса има данни само за обективната страна на грабежа/отнемането, т.е. - опитал се е да ПРИНУДИ, използвайки заплашване, Георгиев да извърши нещи против волята му - да му предаде ключовете/фактическата власт върху автомобила, като престъплението е останало недовършено, поради независещи от дееца причини - съпротивата на принуждавания, т.е. квалификацията да е по 143, ал.1 + 18, ал.1 :?:
tupcho
Нов потребител
 
Мнения: 8
Регистриран на: 21 Юни 2010, 03:26

Re: Казус Мл.Прокурор - 19 юни 2010

Мнениеот liubka » 21 Юни 2010, 08:27

Колеги аз също мисля, че е налице принуда, а не опит за грабеж. Все пак липсваха данни за това дали е искал да отнеме колата или например да отнеме намиращия се в нея касетофон или пък просто да се повози с нея... варианти много. Просто казусът не беше зададен коректно според мен. Все пак ще се радвам да прочета много и различни мнения. Успех на всички!
Последна промяна liubka на 21 Юни 2010, 08:27, променена общо 1 път
liubka
Младши потребител
 
Мнения: 28
Регистриран на: 27 Яну 2009, 20:04

Re: Казус Мл.Прокурор - 19 юни 2010

Мнениеот batko » 21 Юни 2010, 08:27

Накратко по казуса:
Тъй като единствените данни по казуса са, че колата е взета за ползвнане и тъй като все пак е отнета от гараж което говори за една предварителна подготовка то квалификацията е по 346 ал. 2 т.3 вр. чл. 195 ал. 1т. т 5 НК.
За грабежа - Петров и Иванов по чл. 199 ал. 1 т.2 вр. чл. 198 ал. 1 вр. чл. 18 НК. - имаме данни че лицата са извършвали кражби и грабежи. Ако стойността на колата е в големи размери /да живеят експертизите/ то тогава имаме и т. 1 на чл. 199 НК. Не пиша вр. чл. 20 тъй като доколкото си спомням предварителния сговор изключва обикновенното съучастие. Иванов и той е под ножа въпреки, че е стоял и е гледал. Самото му присъствие е достатъчно да се сломи съпротивата на жертвата, или пък ролята му е да седи и да пази човека.
Георгиев - за бедрото 132 ал.2 вр. ал. 1 т 2 вр. чл. 129 ал.2 вр. ал. 1 ако раздробяването на бедрената кост може да мине за СТП. Тогава прилагаме 161 НК. Ако раздробяването на бедрената кост представлява осакатяване на крайник /експертизи, експертизииии :) / тогава 132 ал. 2 вр. ал. 1 т. 3 вр. чл. 128 ал. 2 вр. ал. 1 и тук вече няма 161 НК.
За зъбките и ръчичката - 129 ал. 2 вр. ал. 1 НК. Не може да се говори за раздразнение, афект или други подобни оправдания. Нападателят вече не е заплаха и не извършва действия по отнемането на автомобила.
Последно ако оръжието е законно няма проблем, но ако не е то тогава имаме 339 ал. 1 НК. Тука съм 100 % сигурен, че маса народ е приел, че пистолетът е законен. 8)
Неизбежната отбрана я прилагаме само за прострелването и то е налице превишаване на пределите и. Нападат те с нож, а ти го гръмваш :D или както писах по горе 132 ал 2. При назначаване на поредната експертиза, ако деецът е бил в състояние на уплаха или смущение то тогава прилагаме чл. 12 ал. 4 НК.
Процесуално:
Не знаем как колегата е образувал делото. Ако го е образувал направо по 199 то всичко извършено е в нарушение . Следвало е делото да се изпрати на ОП. МНО задържане под стража и домашен арест се вземат от съда а не от прокурора, но това нарушение не е чак толкова съществено, че заради него да се отмени присъдата. Същото важи и за срока на внасяне на акта в съда.
Един защитник на тримата обвиняеми е нарушение на чл. 94 НПК - Иванов и Георгиев съчетават качеството и на пострадал и на обвиняем и имат противоречиви интереси.
Съдът и съдебния заседател е следвало да си направят отвод на осн. чл. 29 ал. 2 НПК. Последния понеже е брат на Иванов, а съдията, тъй като вече е изказал мнение по виновността или невиновността на Иванов, когато е връщал делото. Няма значение, че Иванов е бил осъден впоследствие.
Ако акта е внесен по 199 делото се прекратява поради неподсъдност.
Въззивния съд не може да изменя МНО поради поведението на подсъдимия в залата. Подобно определение, ще се отмени.
Следвало е да отмени присъдата поради допуснати съществени процесуални нарушения. При една молба за възобновяване актовете и на двете инстанции ще бъдат отменени и делото възобновено.
batko
Младши потребител
 
Мнения: 60
Регистриран на: 01 Апр 2003, 12:04

Re: Казус Мл.Прокурор - 19 юни 2010

Мнениеот beata » 21 Юни 2010, 09:55

royalty написа:
RinTimTim написа:
beata написа:Травмите нанесени с лоста, обаче-са.


Побоят с лоста не е извършен в състояние на неизбежна отбрана, за да се говори за нейно превишаване. Това е отделно деяние, след като нападението вече е отблъснато. Първо, че обективно е отблъснато, а и второ субективно по никакъв начин вече не се цели защита, ами той самият вече напада. Горкият грабежар се е гърчел прострелян, когато нашето момче е решило да изземе функциите на съда и да го накаже, че тия пусти съдии само оправдават или дават условно :D

На практика ще се получи точно така, но в казуса не пишеше такова нещо-нито че се е гърчел на земята, нито че нападението е прекратено, а само на логически опрерации да се основаваме, мисля, че също не е правилно.Имаше много възможности за интерпретации, основани на житейски опит или на др законмерности,но за правото са важни установените факти...

"При продължаваните и съставните престъпления нападението продължава до завършване на последното деяние." (т.3 от ППВС №12 от 1973 г.). А грабежът е съставно престъпление, а и както казва royalty, няма неоспорими данни, че нападението е преустановено.
beata
Младши потребител
 
Мнения: 33
Регистриран на: 30 Апр 2010, 12:33

Re: Казус Мл.Прокурор - 19 юни 2010

Мнениеот RinTimTim » 21 Юни 2010, 11:49

beata написа:"При продължаваните и съставните престъпления нападението продължава до завършване на последното деяние." (т.3 от ППВС №12 от 1973 г.). А грабежът е съставно престъпление, а и както казва royalty, няма неоспорими данни, че нападението е преустановено.


Че грабежът е съставно престъпление, е ясно, но това, което си цитирала, в случая не е относимо. То иска да изясни, че при грабежа нападението не завършва с упражняване на принудата, а продължава и на етапа отнемане на вещите. Тоест, ако някой те е заплашил с нож да му дадеш ключовете от колата си, ти му ги дадеш, той се качи и докато я пали, за да се отдалечи с нея, ти осъществиш защитното си деяние, ще е налице състояние на неизбежна отбрана, а няма да се приеме, че нападанието е прекратено, тъй като теб вече не те грози опасност. Просто тук ще трябва да се съобрази това, че нападението вече е насочено само срещу твоята собственост по времето, когато ти го отблъскваш. С други думи казано, ако някой те заплаши с нож и поиска да му дадеш ключовете от колата си, тогава същественото на нападението е, че е на първо място срещу личността ти, няма как да се предвиди какво той ще прави с ножа - само ще те заплашва ли, ще те намушка ли, за да си вземе сам ключетете или след като му дадеш ключовете, за да не можеш да му попречиш да се отдалечи с колата и т.н. Когато е в колата ти, няма нападение срещу личността ти, но това не значи, че няма нападение въобще.

След като е имал време да отиде и да отвори багажника, за да си вземе крика, очевидно, че не го грози непосредствено нападение. Какво ще е това нападение, при което защитаващият се ще каже: абе чакай малко, само да отида да си взема лоста от багажника, че да мога да ти натроша кокалите.
RinTimTim
Потребител
 
Мнения: 343
Регистриран на: 24 Авг 2006, 13:32

Re: Казус Мл.Прокурор - 19 юни 2010

Мнениеот beata » 21 Юни 2010, 12:01

Хубаво, колега, но неизбежна отбрана е допустима за защита не само на личността, но и на правата на отбраняващия се. Това, че "ножът не е опрян в гърлото", образно казано, може да изключи нападението над личността, но НО е допустима и за защита на имуществени права, и то не само лични, а и държавни и обществени интереси, в случая лични права - правото на собственост върху въпросния автомобил. Доколкото разбирам, и Вие се съгласявате с това. Добре го развивате какво си мислил извършителят като взема крика, но това все пак не е екшън, а казус! :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
А и все пак (ако продължим да "доразвиваме" това,което не беше написано в казуса) трябва да се отчита времето и мястото на нападението: на неосветен паркинг, отбраняващият се едва ли е можел да си даде сметка дали е нанесъл с произведения изстрел сериозни наранявания на нападеля; можел е просто да вземе крика и ако нападението продължи тогава да го използва, но в конкретния случай не е така. Това, че има известни интервали, през които нападението е спряло, не означава, че то е прекратено. Има и константна съдебна практика в тази насока и мисля, че тя е относима в случая. Не искам да споря: прав е колегата, който каза, че с такива логически операции като допускането на едно или друго предположение, може да се стигне и до коренно противоположни изводи! :D
beata
Младши потребител
 
Мнения: 33
Регистриран на: 30 Апр 2010, 12:33

Re: Казус Мл.Прокурор - 19 юни 2010

Мнениеот vaniaoz » 21 Юни 2010, 12:54

Здравейте колеги,
по отношение на Георгиев аз съм развила друга теза ,която не се поддържа от никой както виждам-опит за убийство ,при превишаване пределите на нейзбежна отбрана.Използвал е метален лост, счупил му е зъби, т.е удари насочени в главата.Извадил е лоста ,след като вече Петров е бил повален на земята-за мен това си е умисъл за убийство.Главата е жизнено важен орган и ударите в главата с метален лост крие опасност за живота му.Поне така съм се аргументирала аз, но както виждам съм сгрешила.
Последна промяна vaniaoz на 21 Юни 2010, 15:01, променена общо 1 път
vaniaoz
Потребител
 
Мнения: 434
Регистриран на: 15 Окт 2008, 15:31

Re: Казус Мл.Прокурор - 19 юни 2010

Мнениеот helene » 21 Юни 2010, 14:38

За Георгиев някой писал ли е за престъпление по чл. 132, ал. 2 от НК?
helene
Потребител
 
Мнения: 126
Регистриран на: 02 Ное 2006, 14:30

Re: Казус Мл.Прокурор - 19 юни 2010

Мнениеот vaniaoz » 21 Юни 2010, 14:53

Аз съм писала по чл.119, във вр.с чл.18, ал.1 от НК
vaniaoz
Потребител
 
Мнения: 434
Регистриран на: 15 Окт 2008, 15:31

Re: Казус Мл.Прокурор - 19 юни 2010

Мнениеот beata » 21 Юни 2010, 15:07

helene написа:За Георгиев някой писал ли е за престъпление по чл. 132, ал. 2 от НК?

Колега, аз съм писала тази квалификация за телесната повреда, нанесена с металния лост. За раната от огнестрелно оръжие приемам, че е при условията на неизбежна отбрана.
beata
Младши потребител
 
Мнения: 33
Регистриран на: 30 Апр 2010, 12:33

ПредишнаСледваща

Назад към Конкурси, изпити


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 28 госта


cron