sleepy_devil написа:казус по гражданскоправни науки
Стоян Кушев и Петър Петров сключили писмен договор за покупко-продажба на дворно място в село Крушево за цена от 5000 лв. Владението на мястото било предадено от продавача Петров на Кушев при подписване на договора. Година след сключването му Петров починал. Скоро след това съпругата и синът на Петров поискали от Крушев да им предаде владението на имота, тъй като сключеният договор за продажба според тях бил нищожен. Кушев потърсил съвет от адвокат. Последният му казал, че сключеният договор има сила на предварителен и го посъветвал да предяви иск по чл. 19, ал. 3 ЗЗД за обявяването на предварителния договор за окончателен.
Кушев послушал съвета на адвоката и го упълномощил да предяви иск срещу съпругата и сина на починалия Петров. От своя страна те предявили срещу Кушев иск по чл. 108 от ЗС.
Преди подаване на исковата молба за обявяване на предварителния договор за окончателен се установило, че починалият Петров не бил единствен собственик на дворното място, а го бил придобил заедно със своя брат Иван по силата на сключен с техните родители договор за гледане и издръжка. Затова Кушев в исковата си молба искал съда да обяви договора за окончателен по отношение на една втора идеална част от имота. Ответниците по това дело направили възражение, че дори съглашението между техния наследодател и Кушев да е предварителен договор, той се е прекратил със смъртта на Петров. Освен това, тъй като Иван, братът на Петров, желаел да купи техните идеални части, а не били изпълнени условията на ЗС при продажба на дял от съсобствен недвижим имот /чл. 33, ал. 1/, искът на Кушев следвало да се отхвърли. На трето място, ответниците възразявали, че т. нар. предварителен договор се отнасял за собствеността та целия имот и не можел да се обяви за окончателен само по отношение на идеалните части.
В делото по чл. 108 ЗС Кушев поискал отхвърляне на иска, тъй като ищците не били единствени собственици и поради това не можело да водят самостоятелен иск за собственост. Ако все пак съдът сметнел, че искът им е основателен, Кушев искал да му се признае право да задържи имота до заплащане на подобренията, които бил направил, тъй като е добросъвестен владелец.
Междувременно съпругата и синът на Петров решили да продадат на Иван Петров наследения дял от собствеността върху дворното място. Между тях обаче възникнал спор за размера на участието им в собствеността. Според вдовицата на Петров, частта от имота придобита от съпруга й била СИО. Поради това нейният дял в съсобствения имот бил по-голям от този на сина й. Синът на Петров оспорвал този извод.
1. Квалифицирайте съглашението между Кушев и Петров. Анализирайте становището на адвоката, че то има действие на предварителен договор.
2. Характеризирайте исковете по чл. 19, ал. 3 ЗЗД и чл. 108 ЗС. Каква е родовата и местната подсъдност на иска по чл. 19, ал. 3 ЗЗД? А на иска по чл. 108 ЗС? Могат ли двата иска да бъдат съединени за общо разглеждане?
3. Какво следва да е решението в процеса по чл. 19, ал. 3 ЗЗД? Анализирайте възраженията на ответниците.
4. Какво следва да е решението по делото по чл. 108 ЗС. Анализирайте възраженията на ответника. Основателно ли е възражението за право на задържане? Какъв е характерът на това възражение?
5. Вписват ли се исковите молби и съдебните решения по чл. 19, ал. 3 ЗЗД и чл. 108 ЗС? Ако да – какво е действието на вписването.
6. Идеалната част от имота, придобита от Петър Петров по силата на договор за гледане и издръжка, била ли е СИО? Аргументирайте отговора си. Разрешете спора между сина и съпругата на Петров.
1.Договорът за покупко-продажба на недвижим имот има за предмет прехвърлянето на вещното право на собственост и следва да бъде сключен под формата на нотариален акт,съгласно изричното изискване на чл.18 ЗЗД.В противен случай такъв договор е нищожен на основание чл.26,ал.2 ЗЗД-липса на предписаната форма.На основание чл.26,ал.4 ЗЗД може да се приеме,че такъв договор представлява предварителен договор за покупко-продажба на недвижим имот по чл.19,ал.1 ЗЗД.
2.Искът по чл.19,ал.3 ЗЗД е иск за сключване на окончателен договор.Правото да се иска от съда да обяви окончателния договор за сключен е потестативно,което се упражнява по съдебен ред.Искът е конститутивен-петитумът съдържа искането съда да обяви окончателният договор за сключен.Решението на съда замества окончтелния договор.Искът може да се предяви от всяка една от страните по предварителния договор срещу другата страна,която не предприема необходимите действия по сключването на окончателния договор,след като задължението за сключване на окончателен договор е станало изискуемо.За предявяване на иска по чл.19,ал.3 се прилага общият давностен срок по чл.110 ЗЗД(въпреки,че това право по своята същност не е притезателно).
Искът по 108 ЗС е т.нар. ревандикационен иск.Чрез този иска всеки собственик може да защити своето право на собственост,което като вещно право има абсолютен характер-може да се защитава от всяко лице,което не се въздържа от действия,с които пречи на собственикът да упражнява своите правомощия,произтичащи от правото на собственост.Предпоставките на този иск са:
-право на собственост върху определена движима или недвижима вещ
-владението върху вещта да се намира у лице,различно от собственика
-това лице да владее вещта без основание
Искът е осъдителен-петитумът съдържа искане да се осъди ответника лице да върне владението върху вещта на собственика.Упражняването му не е обвързано със срок.
Двата иска са подсъдни на районния съд като първа инстанция-чл.103 ГПК.Могат да бъдат съединени за общо разглеждане на основание чл.213 ГПК
3.Възражението на ответниците срещу иска почл.19,ал.3 ЗЗД,че предварителният договор е прекратен поради смъртта на една от страните е неоснователно-този договор не е сключен с оглед на личността и изпълнението му може да се иска от налседниците на всяка една от страните.Възражението на ответниците,че може да се иска сключването на окончателния договор само по отношение на целия имот също е неоснователно-задължението за прехвърляне на собственост върху недвижим имот не е неделимо,може да се иска прехвърляне на идеални части от недвижима вещ.Основателно е възражението,че 1/2 идеална част от имота не може да бъде прехвърлена,поради желанието и готовността на другия съсобственик да изкупи дела - по този начин не могат да бъдат изпълнение изискванията на чл.33 ЗС за прехвърляне на част от съсобствен имот на трето лице.
4.Възражението на ответника срещу иска по чл.108 ЗС за липса на активна процесуална легитимация не е основателно.Предявяването на такъв иск представлява действие по управление на собствеността,каквито действия всеки съсобственик може сам да извършва(аргумент от чл.32 ЗС).Възражението за право на задържане до заплащане на подобренията, които е направил е основателно.Това негово право му дава чл.72 ЗС.Тази разпоредба се отнася за добросъвестния ваделец,какъвто ответникът Кушев не е по смисъла на чл.70,ал.1 ЗС,но има правата по чл.72 ЗС,тъй като е придобил владението въз основа на предварителен договор-чл.70,ал.3 ЗС.Той има право на задържане докато не му бъдат заплатени разноските за направените от него подобрения и необходимите разноски.Искът по чл.108 следва да бъде отхвърлен като неоснователен.
5.Съгласно чл.114,ал.1,б."а" исковата молба за постановяване на решение за сключване на окончателен договор, с който се прехвърля или учредява вещно право върху недвижим имот подлежи на вписване.Вписването има оповестително действие.Не могат да се противопоставят на ищеца придобитите права и наложените възбрани след вписването.
Съгласно чл.112,б."з" решението по иск по чл.19,ал3 ЗЗД,което решение замества окончателния договор за прехвърляне право на собственост върху недвижим имот подлежи на вписване.Вписването има оповестително действие.До вписването му това решение не може да се противопостави на трети лица,които са придобили и вписали вещни права върху въпросния недвижим имот-чл.113 ЗС.
6.Идеалната 1/2 част от имота,собственост на Петров е придобита по време на брака(няма противно твърдение,което да се изведе от данните от представената фактическа обстановка).Поради липса на данни приемам,че имуществените отношения на съпрузите са били под режим на общност по смисъла на действащия СК.Съгласно правилото на чл.21 СК този имот е под режим на СИО.Съвместният принос се предполага.Така 2/4 от имота е собственост на съпругата на Петров(съгласно чл.28 СК дяловете на съпрузите са равни),останалите 2/4 се наследяват поравно от нея и синът им-чл.9,ал.1 ЗН.Общо съпругата получава 3/4,а синът-1/4 идеална част от имота.Синът е активно легитимиран в качеството си на наследник да предяви установителен иск по чл.21,ал.4,т.2 СК.