начало

ЕСПЧ: Дисциплинарните съдилища на адвокатурата отговарят на изискванията за независимост и безпристрастност ЕСПЧ: Дисциплинарните съдилища на адвокатурата отговарят на изискванията за независимост и безпристрастност

МВР трупа информация безконтролно за всекиго

Виртуална приемна - кажете това, което мислите, за това, което искате!
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


МВР трупа информация безконтролно за всекиго

Мнениеот 111888 » 24 Окт 2014, 09:31

http://www.segabg.com/article.php?id=722620

МВР трупа информация безконтролно за всекиго, а сигурността е никаква


Съдът в Страсбург осъди Франция за незачитане на личния живот чрез съхраняване на данни от наказателни дела. За същото България може да плати милиони на десетки хиляди хора


Френската система за съхраняване на данни за престъпления нарушава Европейската конвенция за защита правата на човека, като предвижда в базата данни да се пази и информация за граждани, срещу които наказателните производства са били прекратени. Това обяви единодушно Европейският съд по правата на човека преди дни в решение по делото "Brunet F. срещу Франция", като прие, че в случая е налице нарушаване на правото на зачитане на личния и семейния живот.

Решението бе постановено по жалба на френския гражданин Франсоа Бруне, който случайно, във връзка със спор с партньорката си за попечителство върху детето им, разбира, че фигурира в базата данни за престъпността, въпреки че наказателното производство срещу него било прекратено.

Освен това съдът е преценил, че информацията, съдържаща се в базата данни, има твърде натрапчив характер. Тя не съдържала пръстови отпечатъци или ДНК профил, но включвала подробности относно идентичността и личността, които били част от информационен масив, предназначен за изследване на престъпността.

Френската история е като розов сън пред българската действителност, в която държавата прономерова и прошнурова хората, при това много често



твърде фриволно, а още по-често безконтролно



Знаят ли гражданите например, че при полицейска регистрация се събират данни дали имат обилна мимика, дали изкривяват устни, кой си гризе ноктите, фъфли, подсмърча, говори бързо или бавно, пискливо или басово, щрака с пръсти или има провлачена походка, барабани с пръсти, има ли пожълтели нокти, дали е албинос или левак. При това става дума само за част от особеностите на един човек, които се отбелязват в картата за полицейска регистрация. Сред другите особености са записани заекване, нарушен слух, говорене на диалект, чести жестикулации, гърбица, ползване на бастун, изпъкнала адамова ябълка и др. Има рубрики окосмяване, пигментация и дори "следи от шарка". Такава деликатна информация се събира в полицията - огромна по обем и твърде чувствителна.

Безобразието е, че е напълно възможно например младеж да се води седем години полицейски регистриран за обир, без дори да има каквито и да е сигнали, улики или данни срещу него. Както и че е възможно висш магистрат да има полицейска регистрация повече от 30 години само затова, че когато е бил ученик в основното училище, негов съученик е бил под съмнение за съпричастие към извършването на кражба на авточасти и са разпитвани всичките му съученици, включително и бъдещият магистрат. И че е напълно възможно след всяка квартирна кражба МВР да събира наред с всички следи в обраното жилище и отпечатъците на собствениците. И като се има предвид, че крадци не се хващат, въпросът е какво става с отпечатъците на семейството.

Не може да се отрече, че само допреди години полицейската регистрация беше до живот - без право на снемане или поправка на грешка, без съответният човек дори да подозира. При това тя се правеше дори и при фалшив сигнал. След това бе направен някакъв опит за заличаване на усещането, че живеем в напълно полицейска държава, която колкото е по-полицейска, толкова е по-несигурна. В закона бе записано, че полицейската регистрация се прави само на лица, срещу които е започнало наказателно производство за извършено умишлено престъпление от общ характер. Предвидена бе и възможността за заличаване на такава регистрация. Както и изискване да се унищожат дактоформулите, ДНК пробите, снимките, както и самите регистрационни карти, ако например се прекрати досъдебното производство срещу даден човек, ако той бъде оправдан, ако почине и др.

Разбира се в целия този режим има толкова изключения и пробойни, че



никой не може да е сигурен дали за него няма нещо събрано в полицията



Първо, защото такива данни може да се събират примерно само заради някакви имагинерни слухове и сигнали, свързани с тероризъм или национална сигурност. Че и да се обработват. На второ място, всеки е свидетел как хора се спират по улицата, проверяват им се документите и се записват в едни халваджийски тефтери. Без каквато и да е нормативна база и основание.

Интересно е да се отбележи, че снемането от регистрация например все още се смята, че се извършва само при писмено мотивирано искане на регистрираното лице. А би трябвало самото МВР да следи за възникване на основанията за заличаване и да прави това служебно. Да не говорим, че сигурно и все още има хора, които и не подозират, че може да имат такива регистрации, направени по старите закони. Още повече че на практика никой и не може да припари до фондовете с информация на МВР.

А те са препълнени с данни за всеки от нас. Последното масово попълване на архивите на МВР бе при подмяната на документите за самоличност. И за да е по-сигурно, събраната информация се сложи на две места - в ЕСГРАОН към строителното министерство и в информационните масиви на МВР. Освен това в Закона за българските документи бе записано, че се допуска използването на данните от информационните фондове при заплаха за националната сигурност за разкриване, предотвратяване и пресичане на престъпления, както и при нарушения на обществения ред.



Няма и дума кой преценява, кой разрешава, кой контролира



Законът за гражданската регистрация пък направо ни прави прозрачни. Според него всички граждани имат личен регистрационен картон (ЛРК) и запис в Национална база данни (НБД) "Население", които се пазят цели 130 години, а после се вкарват в Държавния архив. Те също са дублирани в информационните масиви на МВР. Така с едно натискане на клавиша на клавиатурата може да се види всичко за набелязаното лице, за неговите роднини, за семейното му положение, за образованието му, за прегрешенията му и т.н.

Да не говорим, че има информационни фондове дори за оперативно интересните лица, в които може да се попадне и по най-обикновен донос. Има фондове за събрано от специални разузнавателни средства, от разработки и от какво ли не. Има и база данни с информация за и от всички лица, които имат достъп до секретна информация. Там има включително здравна информация, банкови сметки ... Всичко. И това - без никакъв контрол.

Какъв е проблемът някой да поиска от съда да заличи данни за него или негова полицейска регистрация и МВР да обяви, че това е направено или за него няма нищо? Кой точно проверява после твърденията на МВР? А покрай досиетата на ДС стана ясно, че МВР дублира на много места, в много регистрационни дневници информация. Затова и никой не можеше да се измъкне, че не е регистриран някъде. Оказваше се, че ако го няма в Дневник 1 или 2, то в 3 ще го има.

Със сигурност и сега положението е същото. Затова е крайно време да се намерят и политици, и законодатели, които да спрат това. Иначе делата в Страсбург и осъждания по хиляди дела за милиони евро са ни в кърпа вързани. Неизбежно е.

Ако станете жертва на домашна кражба, по преценка на полицаите от съответното районно, на вас и на цялото ви домочадие вземат отпечатъци от пръстите. Крадците обикновено не са заловени. Какво става с тази информация и с купища други данни, МВР не дава обяснение.
111888
Потребител
 
Мнения: 611
Регистриран на: 13 Дек 2013, 12:08

Re: МВР трупа информация безконтролно за всекиго

Мнениеот TheOldMan » 24 Окт 2014, 12:28

E, и? Някакъв проблем ли има?
Знаете ли какво количество информация за вашето състояние има вашия личен лекар? Дори аптекарката, от която си купувате лекарствата я има, или може да я събере ако поиска.
Знаете ли какво количество информация се съдържа за вас в сървърите на интернет доставчика ви, който сте ползвали току-що за да постнете темата във този форум? А колко може да събере, ако реши?
А банката, която управлява дебитните и кредитните ви карти? Нали се сещате, че на тях може съвсем просто да им е ясно какво и откъде си купувате. Т.е. каква храна харесвате, от какво боледувате, кои филми и музика предпочитате.
А мобилните оператори? Та те ви знаят във всяка една секунда къде се намирате. С една програма от 500 реда код могат да следят кой е близо до вас по-често. Т.е. те ще знаят с кой се срещате. И кога се срещате. Ако кръшкате на жена си / мъжа си - те вече го знаят, или поне не им представлява трудност да го научат.
Имате ли някаква представа изобщо какво количество информация има Гугъл и Фейсбук за вас? Ще се ужасите ако се замислите.
Аз не съм юрист. Ползвайте съветите ми на своя отговорност!
TheOldMan
Активен потребител
 
Мнения: 1647
Регистриран на: 08 Май 2008, 15:19

Re: МВР трупа информация безконтролно за всекиго

Мнениеот lexy21 » 24 Окт 2014, 23:32

Днес по обед, в района на съдебната палата в София, някаква групичка крещя "Долу МВР" и обикаляха с камери около тях /разпознах по обозначителните знаци само екип на СКАТ/.
Не разследвах за себе си какво е провокирало "долу проявата", но у мен лично тя остави усещането за тотална неадекватност с елементи на организация.
Усещам една "долу МВР" мода, която ми разбърква сутрешното кафе от блоковете, та стига до Оле - затвори - очички и в контекста на конкретната тема не мога да разбера едно: защо чувствителната страна просто не упражни правата си да поиска от МВР информация за това дали обработва нейни лични данни, ако да - какви и на какво основание и да поиска заличаване по предвидения за това законов ред.
П.П. И Вие там, цифрите, очевидно имате личен проблем със системата на МВР, видно от темитие, които инициирате, твърде вероятно - личен опит и основтелни причини да се съмнявате в много неща, изхождящи от структурите на тази система. НО, повярвайте, в тази система има и хора, които не заслужават сляпата Ви и безкритична омраза по признак принадлежност и петното, което се опитвате да поставите на всички. Колкото по-рано го осъзнаете, толкова по-близо ще се окажете до целта, която с темите си тук преследвате.
Аватар
lexy21
Активен потребител
 
Мнения: 2607
Регистриран на: 14 Фев 2008, 18:34

Re: МВР трупа информация безконтролно за всекиго

Мнениеот nk7702n » 26 Окт 2014, 00:13

Много тъпа проява. :roll: Това е все едно да отречеш, че в държавата следва да има ред и организация и определени служители да следят за спазването на този ред и да кажеш "да" на пълния хаос.
Между другото, прави ми впечатление, че тия теми, които се заформят тия дни тук срещу МВР, по същото време се ширят и из фейсбук. Явно някой много иска да постигне силен ефект на въздействие върху "низшите духом".
nk7702n
Старши потребител
 
Мнения: 6457
Регистриран на: 01 Юли 2010, 11:02

Re: МВР трупа информация безконтролно за всекиго

Мнениеот 111888 » 28 Дек 2014, 12:34

"МВР злоупотребява с данните за криминалните прояви на гражданите, които грижливо къта. Съхраняването на такива данни не може да е неограничено във времето, което на практика означава доживот. Трябва да има срок, след изтичането на който те трябва да бъдат заличавани, без да се чака гражданите, попаднали в този информационен масив, да поискат това. Това става ясно от решението на Върховния административен съд от 12 юни, с което тричленен негов състав буквално разпореди на МВР да заличи всички данни, които пази за 24-годишния Бисер Н. от София, съден преди девет години за открадната със сила дамска чанта. Тогава Бисер бил непълнолетен хлапак, който веднага след престъплението си признал всичко и поискал споразумение с прокуратурата. Осъдили го на обществено порицание - прочели му присъдата пред блока. Оттогава изтекла много вода, а междувременно хлапето било и реабилитирано по право - т.е. свидетелството му за съдимост вече е изчистено. В полицейската информационна система обаче все още го водят като "криминален контингент". Това, че 24-годишният днес младеж е вече с чисто свидетелство за съдимост, за МВР очевидно нищо не значи. Само че за Бисер тази регистрация в масивите на полицията означава куп ограничения: не може да започне работа на място, където се иска допуск до класифицирана информация, не може да стане полицай, а дори и прост охранител - няма да му дадат разрешение за оръжие. Но не е само това: най-лошото е, че винаги е на тръни и не може дори да хвърли боклука пред блока, без да си носи личната карта, защото по всяко време могат да го "профилактират" - това е другата екстра, която полицията осигурява за регистрираните като криминален контингент. Да не говорим, че според правозащитници това е драстично нарушение на човешките права - това понятие у нас поне нищо не значи.

Бисер е само пример - в неговото положение са още хиляди българи, без значение дали са били осъждани или оправдани по делата, за които са ги регистрирали. Няма значение и преди колко години е станало това: висят по 20 и повече години в информационната система. Първо, защото никой няма задължението да уведомява МВР, че човекът е оправдан или реабилитиран, за да ги изтрият от информационните си масиви. И второ - защото това се оказва без значение - каквото и да се случва, регистрацията при "криминалния контингент" си остава. Защото е нормативно уреден в една Инструкция на МВР - Инструкция Iз-2843/2010 за организацията на работата в МВР по заявителски материали за престъпления от общ характер.

Тази инструкция всъщност предвижда заличаване на данните за лицето, когато има оправдателна присъда. Въпросът е кой да уведоми МВР за това. Проблемът е с реабилитираните - те се оказват уредени с криминални досиета доживот .

Бисер все пак решава да опита - наема адвокат и заедно пишат молба до МВР за заличаване на данните му от картотеката на кримиконтингента. Но удрят на камък. Ведомството категорично отказва да го заличи, защото така пише в инструкцията им. Тогава адвокатът Светослав Славов решава да опита да пребори МВР в съда и завежда дело, с което оспорва отказа на МВР. И го печели.

Вярно е, че Законът за МВР предвижда полицейските органи да регистрират лицата, които са привлечени като обвиняеми за извършено умишлено престъпление от общ характер, признава състав на Върховния административен съд. Това е обработка на лични данни, която е допустима и е предназначена да служи за защита на националната сигурност и за противодействие с престъпността. Според същия Закон за МВР данните трябва да се заличават, ако вече не съществува причина за тяхното запазване. И то в срок, който следва да се определи от администратора на личните данни - в случая министъра. "Съхранението не може да е неограничено във времето", категоричен е ВАС. Законът задължава министъра да определи срок, след който информацията за дадено лице, която вече не служи за националната сигурност и за превенцията на престъпността, да бъде заличена. Инструкцията, която не дава възможност за заличаване на реабилитираните, на практика обаче отменя това задължение - следователно тя противоречи на закона. Затова и съдът отменя отказа на министъра и връща преписката обратно в МВР за произнасяне според законовите норми - сиреч досието на Бисер ще бъде изчистено.

В случая обаче това решение оправя проблема само на този 24-годишен младеж. Инструкцията продължава да съществува и да пази данните за хиляди българи, отдавна забравили, че някога са имали разправии със закона. Така ще бъде, поне докато на някого не му хрумне да оспори самата инструкция. За това обаче все още е рано да се мисли: решението на тричленката от ВАС подлежи на обжалване и пред петчленен състав."

http://infobulgaria.info/news.php?itm=21608


уточнение-има новоиздадена инструкция за срокове за съхраняване на лични данни-срокове, кога се прави, кога се заличава и тн. Дали ще заработи новата инструкция, и дали старите вписвания ще бъдат окончателно заличени(ако е налице основание за това)-предстои да видим Инструкция № 8121з-748 от 20 октомври 2014 г. за определяне на срокове за съхранение на лични данни, обработвани в Министерството на вътрешните работи във връзка с провеждане на наказателно производство по реда на Наказателно-процесуалния кодекс и на проверки за наличие на данни за престъпления от общ характер(ДВ бр 88) . Важно: Чл. 7. Сроковете по чл. 3 не се отнасят до снемането на полицейска регистрация. Тоест за да си
чист като сълза 1. правиш искане за заличаване на регистрацията-ако са налице основанията за това(примерно-оправдали са те в съда) . 2. Правиш искане за заличаване на съхранените лични данни по Инструкция № 8121з-748 от 20 октомври 2014 г . И дори и след т1 и т 2 -интересно дали ще остават някакви следи какво е било вписано за тебе в ...системата?
111888
Потребител
 
Мнения: 611
Регистриран на: 13 Дек 2013, 12:08

Re: МВР трупа информация безконтролно за всекиго

Мнениеот bgmen » 09 Яну 2015, 17:12

За МВР е ясно, но ме посъветвайте какво да правя с мобилния оператор който не само има и личните ми данни (снимана лична карта) но и с кого и колко съм разговарял.Какво да правя с личния ми лекар който събира за мен освен лични данни и история на заболяванията ми.Моля за съвет, г-н (вероятно) 111888 как и пред кого да поискам заличаване на събраната за мен информация.Как да съм сигурен, че въпреки изпратеното писмо, информацията е унищожена в действителност. :lol:
bgmen
Нов потребител
 
Мнения: 8
Регистриран на: 12 Дек 2009, 02:19

Re: МВР трупа информация безконтролно за всекиго

Мнениеот hkirov » 01 Дек 2024, 19:35

А когато полицейски служители ти вземат ДНК доброволно след обир в личното ти жилище ( понеже нямало отпечатъци ). Колко време се пазят тези ДНК данни и дали влизат в масивите на МВР ? Имали начин за заличаване?
hkirov
Нов потребител
 
Мнения: 1
Регистриран на: 01 Дек 2024, 19:23

Re: МВР трупа информация безконтролно за всекиго

Мнениеот kpts_ » 02 Дек 2024, 10:39

"Чл. 4. Личните данни на пострадало лице, обработвани в информационни фондове на МВР във връзка с провеждане на наказателно производство по реда на НПК и на проверки за наличие на данни за престъпления от общ характер, се заличават при настъпване на смърт на лицето, но не по-рано от 10 години от датата на въвеждането им във фондовете на МВР." https://lex.bg/bg/laws/ldoc/2136353945

Ако сезирате съответен съд и обосновете, че този срок е прекомерен или нещо друго във връзка с регламента за личните данни - може и по-рано.
Тази тематика тепърва ще има развитие в законодателството.
kpts_
Потребител
 
Мнения: 175
Регистриран на: 15 Авг 2014, 22:42

Re: МВР трупа информация безконтролно за всекиго

Мнениеот guest1 » 02 Дек 2024, 12:05

Как никой не е споменал ЗЗЛД???
Поне
Чл. 25а. Когато лични данни са предоставени от субекта на данни на администратор или обработващ лични данни без правно основание по чл. 6, параграф 1 от Регламент (ЕС) 2016/679 или в противоречие с принципите по чл. 5 от същия регламент, в срок един месец от узнаването администраторът или обработващият лични данни ги връща, а ако това е невъзможно или изисква несъразмерно големи усилия, ги изтрива или унищожава. Изтриването и унищожаването се документират.
Човек винаги може да се държи добре с онези, които са му безразлични.
Оскар Уайлд, „Портретът на Дориан Грей“

Това е само мнение, не сте длъжни да се съобразявате с него.
guest1
Активен потребител
 
Мнения: 2385
Регистриран на: 07 Май 2021, 01:34


Назад към Общи дискусии


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 30 госта


cron