Страница 1 от 1

Паркиране в двор на кооперация

МнениеПубликувано на: 18 Сеп 2020, 12:32
от faithnomore
Здравейте,

Имам проблем с претенции на съсед относно паркиране в двора на кооперация. Надявам се ще ми помогнете.

Ситуацията е следната. Кооперацията има гаражи отпред (лице към улицата) и отзад, подходът за задната част е от едната страна на сградата. В задната част на сградата освен пространството пред гаражите (около 6 м. т.е. гарирането е безпроблемно) има и пространство, което позволява паркиране. В това пространство паркираме само собствениците на земята. Другите собственици на апартаменти и гаражи нямат собственост в/у земята.

Въпросът ми е: Какви претенции могат да имат собственици на апртамени и гаражи (но без собственост на земя) към това пространство?

Благодаря предварително.

Re: Паркиране в двор на кооперация

МнениеПубликувано на: 18 Сеп 2020, 12:51
от katerinakuch
Въпросът ми е: Какви претенции могат да имат собственици на апртамени и гаражи (но без собственост на земя) към това пространство? - никакви.

Re: Паркиране в двор на кооперация

МнениеПубликувано на: 06 Яну 2021, 11:06
от todorst
В едно УПИ след приключване и приемане на сградата имаме застроена и незастроена част. Апартаментите се продават ,но без ид.части от "земята " Това се играе масово по Черноморието. И сега пита се : как ще се доберат до апартамента собствениците, които нямат собственост върху "земята" . Логично по въздуха!Да ама НЕ! Не застроената площ вече е станала прилежаща за всички собственици. Ако има открити паркоместа, съответно обозначени в арх.стр. книжа - тези паркоместа са ОБЩИ за всички собственици! "Земята" е била ЗЕМЯ до приключване на строителството. Вече няма "земя , а застроена и незастроена част от УПИ-то. Има достатъчно Решения на ВКС по този казус.

Re: Паркиране в двор на кооперация

МнениеПубликувано на: 31 Май 2021, 19:05
от georgi1234
Чл. 64. Собственикът на постройката може да се ползува от земята само доколкото това е необходимо за използуването на постройката според нейното предназначение, освен ако в акта, с който му е отстъпено правото, е постановено друго.