начало

Тълкувателното решение: Давността тече за всяка вноска по кредита от падежа й Тълкувателното решение: Давността тече за всяка вноска по кредита от падежа й

Делба вече доброволно делени възстановени земеделски земи

Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Делба вече доброволно делени възстановени земеделски земи

Мнениеот mksios » 09 Юли 2012, 14:51

Положението е следното:
Със свое решение поземлена комисия възстановява правото на собственост на наследниците на В.Ж и А.Ж.върху нивите N1 и N2.
През 2007 наследниците на В.Ж. и А.Ж: Н.,Ц. и Ж. чрез договор за доброволна делба си разделят нивите. Тъй като нива N1 е достатъчно голяма, тя се разделя на три еднакви части, по една за всеки наследник и в договара за доброволна делба фигурират както е по проекта на земемера със номера N11, N12 и N13. През 2012 г. съделителят Ж. почива и сега предстои неговия дял N13 да се подели между сестрите му Н. и Ц. (Ж. не е семеен и няма низходящи).
Удостоверението за наследници е извадено, земемера е изготвил проект за делбата на нивата N13, има и данъчна оценка. Към договора за доброволна делба между Н. и Ц. ще приложа и договора за делба от 2007 по силата на който Ж. е станал собственик на N13. Но когато се извършваше делбата през 2007, нотариуса спомена нещо от рода:"Пазете си и решението на поземлената комисия". Та и него ли да прилагам към новия договор за доброволна делба? В него нивата N13 не фигурира, там е описана неподелената нива N1.
mksios
Нов потребител
 
Мнения: 1
Регистриран на: 09 Юли 2012, 14:27

Re: Делба вече доброволно делени възстановени земеделски зем

Мнениеот sunrise » 09 Юли 2012, 15:07

Абсолютно! Правото на собственост произтича от Решението на поземлената комисия, а не от Договора за доброволна делба. Ако то страда от порок, договора не може да го санира. Затова нотариусът ще Ви го поиска.
Най-добре е нотариус или адвокат да подготви документите, защото всяка самоинициатива , може да струва скъпо.
sunrise
Активен потребител
 
Мнения: 3621
Регистриран на: 04 Юни 2007, 14:34


Назад към Съсобственост и делба


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 22 госта


cron