Страница 1 от 1

размер на наследствен дял при повторен брак

МнениеПубликувано на: 27 Апр 2011, 11:31
от pavel_valov
Родителите ми се разведаха през 1987г. Тогава баща ми наплати на майка ми 1/2 част от семеен апратмент. През 2007 г баща ми заболя от онкологично заболяване, в стадии с метастази, през м.ноември същата година сключи повторно брак с майка ми. На 04.12.2007 почина. В удостоверението за наследници фигурираме само ние двете. Остави ни в наследство къща на село с двор и земеделска земя, наследено от баба ми и въпросният апартамент, който някога делиха и той и наплати половината стойност съгласно съдебното решение от развода, в указание едномесечен срок. Майка ми твърди, че е собственичка на апартамента, тъй като е овдовяла от баща ми, не ме допуска със семейството ми да живея в него, отдава част от него под наем, без мое знание, преустроява го както реши без съгласието ми. Наскоро ми постави условие да го купя от нея, ако желая да го ползвам. Какъв дял от него трябва да и платя? Трябва ли да и платя за полагането на нови плочки в банята и един прозорец от ал.дограма?

Re: размер на наследствен дял при повторен брак

МнениеПубликувано на: 27 Апр 2011, 13:50
от nk7702n
В случая, ако няма други деца или техни низходящи, то и Вие, и майка Ви имате право на наследствен дял от апартамента. Доколкото се касае за СИО от сключения повторно брак между майка Ви и баща Ви, то майка Ви има право на 1/2 от СИО и допълнително на 1/4 от другата 1/2 от апартамента, а Вие съответно само на 1/4. Майка Ви има право на по - голям дял ат апартамента.

Re: размер на наследствен дял при повторен брак

МнениеПубликувано на: 27 Апр 2011, 17:24
от magodeoz
Не е съвсем така, както казвате, уважаема nk7702n. Видно от описанието на питащия, след развода през 1987 г. бащата изплаща на бившата си съпруга полагащия и се дял от семейната собственост. Ерго – става единствен собственик на жилището. По-късно сключва брак със същата жена (но въпросният имот е придобит преди този брак, следователно – не е СИО), и след смъртта му тя наследява наравно с детето – по ½ ид. част от цялото имущество (ако няма други наследници, де).

Re: размер на наследствен дял при повторен брак

МнениеПубликувано на: 27 Апр 2011, 17:53
от fighter
Според мен брака не е законен, защото в последния стадии (онкоболен с метастази) болните пият много силни обезболяващи. Ако дъщерята оспори брака и спечели делото, то тя ще е единствен собственик на апартамента и всички други имоти на баща си.

Re: размер на наследствен дял при повторен брак

МнениеПубликувано на: 27 Апр 2011, 17:59
от magodeoz
Туй, горното, е много възможно, но е проблем медицински, не юридически.

Re: размер на наследствен дял при повторен брак

МнениеПубликувано на: 27 Апр 2011, 18:12
от nk7702n
magodeoz написа:Не е съвсем така, както казвате, уважаема nk7702n. Видно от описанието на питащия, след развода през 1987 г. бащата изплаща на бившата си съпруга полагащия и се дял от семейната собственост. Ерго – става единствен собственик на жилището. По-късно сключва брак със същата жена (но въпросният имот е придобит преди този брак, следователно – не е СИО), и след смъртта му тя наследява наравно с детето – по ½ ид. част от цялото имущество (ако няма други наследници, де).

Май съм пропуснала част от написаното по диагонал... Прав сте, не е СИО, щом е придобито преди брака, това не съм го прочела.

Re: размер на наследствен дял при повторен брак

МнениеПубликувано на: 27 Апр 2011, 18:20
от nk7702n
А относно евентуалното оспорване, би трябвало болестта да е водела до недееспособност на лицето, до невъзможност да преценя постъпките си и да ръководи действията си, мисля, че в случая е малко трудно да се докаже това. Ако се касаеше пр. за инсулт или друго заболяване на мозъка, което да нарушава мисловната дейност, може би.

Re: размер на наследствен дял при повторен брак

МнениеПубликувано на: 27 Апр 2011, 23:57
от Гост.
fighter написа:Според мен брака не е законен, защото в последния стадии (онкоболен с метастази) болните пият много силни обезболяващи. Ако дъщерята оспори брака и спечели делото, то тя ще е единствен собственик на апартамента и всички други имоти на баща си.


Дъщерята не е легитимирана да предяви този иск, за начало, а краят идва от факта, че не са налице основанията предвидени в СК, ерго.... няма и защо да коментирам останалото " ако спечели".

Не съжалявам, че ще напиша следното: има моменти разделни в човешкия живот, когато следва да се задават съществени въпроси, на които всеки да търси отговор. Питането не е в тази насока.