Страница 1 от 1

как да избегнем съставянето на два нотариална акта?

МнениеПубликувано на: 08 Авг 2010, 20:40
от fafla
С мой роднина притежаваме по 1/2 идеални части от къща с двор.Той не ползва къщата и се уговорихме аз да купя неговата 1/2.След като направихме необходимите проверки в съответната служба по вписванията,установихме,че нямаме акт за собственост.Нещата са ясни-обстоятелствена проверка,но се чудя как да избегнем съставянето на два нотариална акта?!

Re: как да избегнем съставянето на два нотариална акта?

МнениеПубликувано на: 08 Авг 2010, 22:09
от nevin_alibriam
Какво толкова се чудите не разбрах. Акта е на Ваше име, плащате му на ръка, като той е един от свидетелите при обстоятерствената.

Re: как да избегнем съставянето на два нотариална акта?

МнениеПубликувано на: 09 Авг 2010, 09:14
от fafla
Да,само че пропуснах да спомена съществената подробност,че аз и моята сестра притежаваме от една страна 1/2 ид.части,а нашия роднина другата 1/2 ид. части.Аз лично,със съгласието на сестра ми,но без нейно участие ще изкупя тази 1/2 ид. части,които нашия роднина продава/затова и пропуснах сестра ми,когато правех запитването/.При неравните дялове,които ще имаме не виждам как може да бъде съставен КНА.

Re: как да избегнем съставянето на два нотариална акта?

МнениеПубликувано на: 09 Авг 2010, 12:16
от nevin_alibriam
Ако учите право и имате някакво упражнение - трябва да почетете още малко.
Ако не сте колега, то тогава се обърнете към адвокат.
КНА е нещо съвсем различно от обстоятелствената проверка и напълно нормално, логично и законно е да се снабдяват собствениците с актове, удостоверяващи собствеността им върху идеални части от имотите.

Re: как да избегнем съставянето на два нотариална акта?

МнениеПубликувано на: 09 Авг 2010, 12:54
от fafla
Случаят е съвсем реален.
"Констативен нотариален акт
Чл. 587. (1) Когато собственикът на имот няма документ за правото си, той може да се снабди с такъв, след като установи с надлежни писмени доказателства пред нотариуса своето право.
(2) Ако собственикът не разполага с такива доказателства или ако те не са достатъчни, нотариусът извършва обстоятелствена проверка за придобиване на собствеността по давност чрез разпит на трима свидетели, посочени от кмета на общината, района или кметството или от определено от него длъжностно лице, в чийто район се намира недвижимият имот. Свидетелите се посочват по указание на собственика и трябва по възможност да бъдат съседи на имота.
(3) Въз основа на доказателствата по ал. 1 и 2 нотариусът се произнася с мотивирано постановление. Ако с него правото на собственост се признава, нотариусът издава на молителя нотариален акт за собственост върху недвижимия имот."