Страница 1 от 1

Разноски на свидетел

МнениеПубликувано на: 07 Яну 2016, 15:16
от milley
Честита Нова година!
Получих призовка да се явя като свидетел - таксиметров шофьор обжалва актове на ДАИ. Заседанието е в друг град. В призовката ми пише, че мога да поискам да ми бъдат възстановени направените разноски. Това аз трябва да кажа на заседанието. Освен пътните разноски, полага ли се и още нещо - тъй като аз работя и ще си взема един ден отпуск по чл. 157. (1) т. 4. Ще представя автобусните билети. Но относно отпуска за явяване като свидетел - трябва ли да нося някакви документи? Благодаря!

Re: Разноски на свидетел

МнениеПубликувано на: 08 Яну 2016, 16:57
от Pause
Носете със себе си оригинала - заповедта за разрешаване на ползавне, на отпуска по чл.157,ал.1т.4 от КТ и едно копие от нея ,ако работите и искате да ви се заплати възнаграждение.

Re: Разноски на свидетел

МнениеПубликувано на: 11 Яну 2016, 14:42
от milley
Благодаря Ви! Успешен ден!

Re: Разноски на свидетел

МнениеПубликувано на: 12 Яну 2016, 23:41
от iva_sh
За да се получи възнаграждение за пропуснат работен ден трябва да се ползва именно отпуск за явяване пред съд като свидетел - този отпуск не е платен от работодателя, а се заплаща по съответния процесуален ред. По наказателни дела се поема от бюджета на съда и след това се присъжда при осъдителна присъда или остава за сметка на държавата /която в случая е съда/. Същото е и при административно наказателни дела /чл. 84 от ЗАНН, вр. чл. 187-190 от НПК/. По граждански и административни дела сумите се плащат от депозитите, които страните са внесли за призоваване на свидетели. Нямам идея как съда определя това възнаграждение - би следвало да има документ напр. за часовата или дневната ставка от трудовото възнаграждение при съответния работодател.
Ако обаче е ползван обикновен платен годишен отпуск, няма основание освен плащането от работодателя, да се иска още една компенсация за същия работен ден като пропуснато възнаграждение, защото ще стане два пъти за едно и също нещо.

Re: Разноски на свидетел

МнениеПубликувано на: 13 Яну 2016, 10:19
от Pause
iva_sh написа:Ако обаче е ползван обикновен платен годишен отпуск, няма основание освен плащането от работодателя, да се иска още една компенсация за същия работен ден като пропуснато възнаграждение, защото ще стане два пъти за едно и също нещо.

чл.175,ал.1 и 2 от КТ и чл.405,ал.1 от ЗСВ.

Re: Разноски на свидетел

МнениеПубликувано на: 19 Яну 2016, 14:28
от milley
В четвъртък е заседанието, ще нося заповед за отпуск чл. 157, ал. 1, т. 4. После ще споделя тук как е минало.

Re: Разноски на свидетел

МнениеПубликувано на: 20 Яну 2016, 00:22
от bird_of_paradise
iva_sh написа:По граждански и административни дела сумите се плащат от депозитите, които страните са внесли за призоваване на свидетели. Нямам идея как съда определя това възнаграждение - би следвало да има документ напр. за часовата или дневната ставка от трудовото възнаграждение при съответния работодател.


По ГД внасям 30лв. депозит- 20 за свидетеля и 10 за призоваването, ако не ме лъже паметта по АД са ме задължавали от 20 до 30лв. да внасям ( мисля няма единомислие по този въпрос). До сега не съм имала проблем, респективно никой не е претендирал повече ( явяването обикновено трае минути, респективно би могъл да се върне на раб. си място, но тук очевидно проблем се явява и разстоянието...).
Правилото е, че следва да носи документ ( служебна бележка, примерно), издаден от работодателя за последно месечно възнаграждение ( изчислението е идентично с изплащане на обезщетение за неползван отпуск при прекратяване на ТПО), респективно трудов договор. Това по принцип, де... така щото по НАХД ( нямам против пеналистите, но опитай на наказателен съдия да обясняваш гражданско правни норми... :) ) до сега не съм слушала О- " да се изплати от бюджета на съда" ( или искането се оставя без уважение, просто с мълчание или се отпочва витиевато- съда няма пари, разбирате, че средствата са ограничени и прочее... ).

Re: Разноски на свидетел

МнениеПубликувано на: 22 Яну 2016, 15:01
от milley
След края на заседанието поисках да ми се платят разноските - носех касов бон за заредено гориво и заповед за отпуск по чл. 157, ал. 1, т.4. Съдията ме прати със секретарката при касиерката - там представих документите. Имаха книжка за разходни норми, изчислиха ми разхода на колата, по цената на горивото + 10 лв. дневни пари. Т.е. плащат пътни и дневни пари. Веднага ми ги изплатиха на касата на съда.