mimon написа:ЗДравейте, искам да попитам дали Закона за потребителския кредит има обратна сила и отменя клаузи на договори за кредит/вече сключени/, които му противоречат. И в тази връзка, може ли банката да събере по-висока лихва за предсрочно погасяване, от предвидената в закона , ако такава е предвидена по договора, сключен преди това
Здравейте на всички! Нова съм в този форум и това е първия път, в който взимам отношение по някаква тема.
От личен опит, от преди две седмици, мога да ти споделя следното. Имах кредит от ДСК от година и половина. При преференциални условия изтеглих нов от Хеброс и служебно погасих текущия си в ДСК. Не само, че трябваше да заплатя 5% наказателна лихва върху остатъка за предсрочно погасяване, но и таксите по управление и закриване на сметки и ходенето до клона на банката, в продължение на няколко дни, бяха тест за солидна издръжливост.
На въпроса ми, за банка ДСК не се ли отнасят най-новите законодателни разпоредби, ми беше отговорено, че те се взимат в предвид само за кредити, получени след влизане в сила на закона. Но така изглежда е само според ръководството на ДСК, защото аз като юрист и като потърпевш потребител, смятам че законът има в предвид едно по-разширително приложение и тълкувайки го мисля, че е редно да се приложи в момента на погасяване на самия кредит и ако този момент е след влизане в сила на закона няма значение дали кредита е изтеглен преди това.
Разбира се това мое мнение не беше споделено от посочената банка, но знам, специално за Хеброс, а и за други банки, че е възприето по начина по който си гу тълкувам аз.
За съжаление аз бях потребител на тази банка, която явно стои над закона, а иначе , доколкото си спомням, беше номинирана за банка на годината за 2005 г. Сега се чудя, защо?
Надявам се твоя кредит да не е от банка ДСК. Успех!