Ако производството е все още в досъдебната си фаза / а то ще се намира в тази фаза, ако опитът да премине в съдебна е претърпял крах и съдебното производство е прекратено, а делото върнато на прокурора за отстраняване на СПН/, най-вероятно адвокатът е напомнил на прокурора задължението му, произтичащо от чл. 234, ал. 8 от НПК или директно е искал от съда отмяна по реда на ал. 9 на същия член:
(8) (Изм. - ДВ, бр. 32 от 2010 г., в сила от 28.05.2010 г., изм. - ДВ, бр. 71 от 2013 г.) Взетите по отношение на обвиняемия мерки за процесуална принуда, както и мярката за обезпечаване на гражданския иск, ако основанието за нейното налагане е отпаднало, се отменят от прокурора след изтичане на повече от една година и шест месеца от привличането в случаите на тежко престъпление и повече от осем месеца - в останалите случаи. В тези срокове не се включва времето, през което наказателното производство е било спряно от прокурора на основание чл. 25.
(9) Ако прокурорът не изпълни задължението си по ал. 8, мерките за процесуална принуда се отменят по искане на обвиняемия или на неговия защитник от съответния първоинстанционен съд.
Паричната гаранция е вид мярка за процесуална принуда и, ако сте още в ДП, подлежи на отмяна на горното основание.
Ако ДП е приключило с внесен ОА в съда:
- съдията докладчик в разпореждането за насрочване се произнася и по отношение на мярката. В тази част актът му подлежи на обжалване - чл. 256, ал. 2 вр. ал. 1, т. 2 от НПК;
- ако сте в стадия на съдебното заседание:
Чл. 270. (1) Въпросът за изменение на мярката за неотклонение може да се поставя по всяко време на съдебното производство. Ново искане по мярката за неотклонение в съответната инстанция може да се прави при промяна на обстоятелствата.
(2) Съдът се произнася с определение в открито заседание, без да разглежда въпроса за наличието на обосновано предположение за извършено престъпление.
(4) Определението по ал. 2 и 3 подлежи на обжалване и протестиране по реда на глава двадесет и втора.
В съдебното производство обаче няма срок, подобно на този в досъдебното, след изтичането на който съдът да е длъжен да отмени гаранцията.