Страница 1 от 1

Когато изпълнителната власт се оправдава със съдебната ....

МнениеПубликувано на: 09 Май 2008, 18:12
от GeorgiKERELOV
Станишев критикува съдебната система, като посочи, че наскоро Висшия съдебен съвет (ВСС) е отхвърлил доклад на Инспектората с мотива, че има граматически грешки. "Това не е отговор на проблемите. Съдебната система понякога се държи сякаш е извън проблемите, с които България се сблъсква по отношение на корупцията", заяви той, като посочи, че да се постигнат конкретни резултати трябва да работят ефикасно всички институции – и прокуратура, и съдебна власт. http://mediapool.bg/show/?storyid=138735&srcpos=1

Какво може да се направи, когато изпълнителната власт се оправдава със съдебната, че не работи (не прилага точно законите - има се предвид като цяло) ? И понеже съдебната власт е независима, значи нищо не може да се направи отвън, за да бъде принудена да заработи .... Така порочният кръг се затваря и излиза, че гражданите издържат една прескъпа съдебна власт, от която нямат съответната полза....

МнениеПубликувано на: 09 Май 2008, 22:03
от mitko6
На др. Станишев трябва да му се припомнят нЕкои неща - 1. Как НС избра членовете на ВСС от квотата на парламента, който между другото го избра за министър-председател? АНБЛОК, без да се обсъдят кандидатурите. А квотата на НС е най-монолитната и от нея се "издигат" "кадровиците-политици" във ВСС.
2. Кой "орязва" бюджета на съдебната власт - всяка година ВСС и НС, разбирай МС, разиграват един и същи водевил ала Андрешко - ВСС "вдига мизата" със 150-200 милиона, с ясното съзнание, че бюджетът ще бъде "резнат" от НС под "давлението" на МС с около 150 милиона. Не се разясняват детайлите, но едната институция "крещи" срещу другата. А без достойни заплати на магистратите, те не само се чувстват унижени, но и притеснени от битовизмите. А как хора, които не са решили своите битови проблеми, ще решават съдбите на хората. Последният ясен пример е "случката" с Волен Сидеров в съдебната зала. Не се разяснава, че цената на доброто правосъдие е в скъпоструващите способи за събиране на годни доказателства, респ. доказателствени средства. Но по-лесно е да обвиним някой друго и най-добре да бъде за "езиковите бележки", а не по същество!
3. Кой прие навия ЗСВ, който бетонира съдебната система, която "понякога се държи сякаш е извън проблемите, с които България се сблъсква по отношение на корупцията"?
4. Кой прие новия ГПК, а след един месец радикално се сменя неговота "физиономия"?
5. Кой не се грижи за сградния фонд на съдебната система?
6. Кой не се интересува за неравномерното разпределение на делата в отделните звена на съдебната система?
7., 8., 9...???????????????

МнениеПубликувано на: 14 Май 2008, 13:31
от nezret
Митко е прав.
Другаря Станишев, или не е в час, или се прави че не е в час. По скоро е второто.
Абсолютно незивисима съдебна система няма никъде, това е факт .Само лаици могат да си мислят че не е така. Пробема е че контролът трябва да е явен и публичен а не таен и задкулисен както е сега. Но от това има интерес само престъпността.
Необходим е сериозен ремонт на устройствените и процесуалните закони.Но за това е необходима воля. Такава липсва, защото т.н. депутати разбират само от един аргумент - Силата . Силата на парите или Силата на масата- на недоволството. Всяка друга аргументация е МИжи да те лажем.
Когато няма ясна ейрархия настъпва анархия.

МнениеПубликувано на: 17 Май 2008, 14:02
от bay4o
При цялото ми уважение към преждепишещите, ама прочетохте ли стенограмата от разискванията на ВСС по повод т. нар. "Анализ" на испектората. В сайта на ВСС има и самият анализ, така че може би е редно да пускате темата, СЛЕД като сте разгледали документите. Останалото е чист популизъм, граничещ с празнодумство.

МнениеПубликувано на: 17 Май 2008, 14:13
от blossom
а вие прочетохте ли доклада? Да, има тук-таме някои неща, касаещи груби грешки - забавяне на досъдебното производство 12 години и т.н. нека за тези неща на конкретните хора да се търси дисциплинарна отговорност. Нали за това е инспектората. Но лайтмотивът на доклада изобщо не е това, а как съдът следва да си затваря очите и "замазва" пропуски на досъдебното производство, защото според г-жа Караиванова /бивш прокурор/ това били "технически грешки". Единият случай, който си спомням беше обвинителен акт без подпис на прокурора, върнат защото реално няма волеизявление на прокурора. Ако това е тихническа грешка, защо и в ГПК не оставят на адвоката да я отстрани в хода на делото, а му връщат молбата като нередовна? недоволството от доклада/защото и аз четох стенограмата/, основно се изразява именно в това, че няма анализ - глобален, с препоръки и т.н., а само заяждания по конкретни казуси.

МнениеПубликувано на: 20 Май 2008, 12:47
от bay4o
Точно защото съм чел и анализа, и стенограмата, не мога да се съглася, че Караиванова е оттеглила същия единствено заради правописните грешки. А сочените от нея "технически грешки", като разлика между диспозитив и обстоятелствена част на обвинителния акт, внасяне на обвинителен акт срещу лица, спрямо което нак. производство е прекратено, а съответно невнасяне срещу друго, спрамо което не е, са съществени процесуални нарушения. Лошото е, че инспектората, за да измие очите на българската държава пред ЕС, заплю единствено и само съдиите, вместо да визира имената на конкретните прокурори, които са освинили пейзажа.

МнениеПубликувано на: 20 Май 2008, 12:51
от bay4o
Да не говорим, че инспектората се изживя като бог, който може не само да принуди магистратите да не спазват процесуалния закон, но и да си позволи да обсъжда мотивираността на съдебните актове, погазвайки изцяло конституционното правило за независимостта на съдебната власт и на ЗСВ в частност, съгласно който единствено по - висшата съдебна инстанция може да проверява правилността на съдебните актове. Навремето имаше един такъв лаф "Дай на простия власт и му гледай сеира".

МнениеПубликувано на: 20 Май 2008, 13:34
от blossom
Никой не казва, че го е оттеглила задари техническите грешки. А за това че се "топи" съда, за да се оправдаят други действщи лица съм напълно съгласна и точно това писах.

Re: Когато изпълнителната власт се оправдава със съдебната .

МнениеПубликувано на: 20 Май 2008, 23:13
от kostadin.iordanov
GeorgiKERELOV написа:... изпълнителната власт се оправдава със съдебната, че не работи (не прилага точно законите - има се предвид като цяло) ? И понеже съдебната власт е независима ...

Извинете, някой ще обясни ли от кого точно е независима съдебната, след като се подчинява на волята на парламентарното (управляващо политическо) мнозинство?

Анализатор написа:... Да ти припомня ли колко явни престъпления на партийни величия, граничещи с гавра над гражданите, бяха прикрити? Защото те стояха над закона. Както и сега, защото си изработиха такива закони, които направиха магистратите стадо послушковци.

20 май 2008, из коментар под статия "Американски съдия: Бандите са господари в България"
http://www.vsekiden.com/?p=30479#comment-30279

Re: Когато изпълнителната власт се оправдава със съдебната .

МнениеПубликувано на: 21 Май 2008, 11:08
от bay4o
[quote="GeorgiKERELOV"]Станишев критикува съдебната система, като посочи, че наскоро Висшия съдебен съвет (ВСС) е отхвърлил доклад на Инспектората с мотива, че има граматически грешки.
Колега blossom, ако сте колега, четете ли преди да пишете? При цялото ми уважение, разбира се.

МнениеПубликувано на: 21 Май 2008, 11:38
от blossom
Чета и съм колега - не се засягам, а и не мисля че спорим с вас. Коментарът ми се отнасяше именно за неточността в изказването на Станишев, защото ВСС не е "отхвърлил" доклада, а същият е би оттеглен. Забележките по доклада, макар и да имаше заяждания от един член на ВСС за граматиката, основно бяха за казаното по-горе - че липсва анализ и т.н. Влизаме в излишна полемика без да имаме разлика в мненията.

МнениеПубликувано на: 21 Май 2008, 13:49
от inspectora
Г-н Премиерът на Републиката изглежда харизматична личност ... говори доста "сладкодумно" ... напоследък не знам като какъв се изявява, но имам чувството, че доста през просото я е подкарал ... приказва си спокойничко все едно нищо не е станало (не е луд или малоумен, за да не го осъзнава ... напротив даже си е доста интелигентен човекът ...) - сякаш хората са някакви овце, които ще му повярват на спокойното говорене ... а човекът откровено си лъже, ли лъже ... и хората си му вярват, ли вярват ... (повечето) - като има "проблем" - "Да сега ще оправим всичко ... гласувано е ... прието е ... от другия месец ще е така - нямате грижи" - идва другият месец ... уви ... "обещаното" не се случва ... и т.н. и т.н. вече доста такива "изцепки" му се насъбраха ... по достойно беше поведението му по-рано - поне си казваше откровено, че нещото няма как да стане ... и че протестите на хората няма да доведат до успех ... хората се "бунтуваха", а той не отстъпваше (но поне беше честен - такива са възможностите ... такава е политиката - не може ... това е положението ... ако искате бунтувайте се ...)